Šiandien suaugusieji jau rimčiau žvelgia į savo sveikatą ir imasi svorio kontrolės, tačiau kalbant apie vaikų antsvorį, daugelis linkę į jį nekreipti dėmesio, nes mano, kad vaikas nutukimą “išaugs”, “išsitemps į ūgį” ir kūno sudėjimas taps normalus. Tai labai klaidinga nuomonė. Tiesa ta, kad 6 iš 10 per didelio svorio vaikų kenčia nuo nutukimo ir suaugę.
Nutukimas – liga
Būtina suprasti faktą, kad nutukimas yra liga, jo neįmanoma “išaugti” ir jis niekur nedingsta vaikui ūgtelėjus. Jau daugiau nei 20 metų (nuo 1998m.) nutukimas oficialiai yra pripažįstamas kaip lėtinė medžiagų apykaitos liga. Tai nėra žmogaus apsileidimas ir tik estetikos problema. Taip, žmogus gali priimti sprendimą gydytis ar ne, rūpintis savimi, ar ne, tačiau nutukimas nėra tik pačio žmogaus pasirinkimas, tai – liga, kuri neapsiriboja tik padidėjusiu kūno svoriu. Nutukimą lydi gausybė kitų sveikatos sutrikimų: padidėjusi rizika išsivystyti antro tipo cukriniam diabetui; širdies ir kraujagyslių sistemos, kvėpavimo sistemos, onkologinėms, virškinamojo trakto, inkstų ir šlapimo takų ligoms bei reprodukcinės sistemos sutrikimams. Labai svarbu tai suvokti ir nutukimą priimti, kaip ir visas kitas lėtines ligas, kurias natūralu, kad būtina gydyti.
Nutukimo atsiradimą lemia genetinių, psichologinių, medikamentinių, neurohumoralinių, socialinių, kultūrinių ir aplinkos veiksnių visuma. Tačiau vaikų nutukimui daugiausiai įtakos turi būtent gyvenimo būdas – maitinimosi ir fizinio aktyvumo įpročiai.
Šeimos vaidmuo
Svarbu suprasti, kad gydant vaikų nutukimą, šeima yra svarbiausias ir geriausias vaistas. Tik nuo suaugusiųjų priklauso vaiko mitybos ir fizinio aktyvumo įpročiai. Tėvai vaidina svarbiausią vaidmenį, todėl tik jie atsakingi už tinkamų įpročių formavimą vaikams. Ne greitas maistas, ne marketingo specialistai, mokantys parduoti “šlamštmaistį”, ne mokykla, ne draugai yra atsakingi už vaiko maitinimosi įpročius, o tėvai.
Bėda tame, kad dažnai tėvai vaiko nutukimą laiko VAIKO problema, nors, iš tiesų, tai yra visos ŠEIMOS problema. Šeimoje neturėtų būti akcentuojamas svoris, tai nėra didžiausia bėda. Akcentuoti reikėtų gerą savijautą, sveikatą ir sveikatai palankaus gyvenimo būdo svarbą. Teisingą vaiko santykį su maistu suformuoti galima tik geru pavyzdžiu, supratimu ir visapusiška pagarba vaikui.
Rekomendacijos tėvams, norintiems formuoti sveiką vaiko santykį su maistu:
- Nekartokite vaikui, koks jo svoris ir, kad jam reikėtų sulieknėti, verčiau akcentuokite sveiko gyvenimo būdo svarbą;
- Nedrauskite vaikui valgyti, ypač kitų žmonių akivaizdoje, verčiau švelniai priminkite, kad pajutus sotumo jausmą, valgyti nebereikėtų;
- Kalbėkitės su vaiku apie tinkamus maisto pasirinkimus, apie produktų naudą ir žalą, formuokite vaikui tinkamus įpročius;
- Tinkamai maitinkitės visi, tai neturi būti tik nutukusio vaiko dieta;
- Neruoškite atskiro patiekalo nutukusiam vaikui, kai kiti valgysite kitą, ne itin sveikatai palankų maistą;
- Rodykite pavyzdį, bent jau vaiko akivaizdoje nevalgykite netinkamo maisto;
- Neturėkite beverčio maisto namuose, taip vaikui nekils noras juo užkandžiauti;
- Akcentuokite vandens svarbą ir patys nuolat gerkite vandenį, akcentuokite saldintų gaiviųjų gėrimų žalą;
- Kiekvieno valgymo metu valgykite daržoves ar vaisius, pasakokite vaikui, kuo jie naudingi;
- Nepykite ir nesityčiokite iš vaiko dėl jo svorio, supraskite ir padėkite jam. Tai ne tik jo, o ir visos šeimos problema, kurią spręsti turite kartu;
- Skatinkite vaiką įsiklausyti į savo organizmą ir pajusti, kada atsiranda sotumo jausmas;
- Valgykite visa šeima kartu, kai tik tai įmanoma;
- Valgykite lėtai ir sąmoningai, neskubinkite vaiko;
- Venkite televizoriaus, telefonų ar kitų dėmesį nukreipiančių dalykų;
- Visada turėkite sveikatai palankių užkandžių. Kai vaikas išalksta tarp valgymų, duokite jų, kitaip alkis bus toks stiprus, kad vaikas negalės lėtai ir sąmoningai pavalgyti.
Maitinimosi įpročiai – galingas įrankis norint išlaikyti optimalų kūno svorį ir gerą savijautą bei sveikatą. Vaikai šiuos įpročius išsiugdo šeimoje ir aplinkoje, kurioje auga. Pagalvokime apie tai, kad ankstyvoje vaikystėje suformuoti maitinimosi įpročiai turės įtaką visam vaiko gyvenimui. Ar mes norime, kad mūsų vaikai būtų sveiki ir energingi? Turbūt nėra tėvų, kurie į šį klausimą atsakytų – ne. Todėl kviečiu jau šiandien imtis veiksmų ir formuoti tinkamus maitinimosi įpročius ŠEIMOJE.