Trys raidės – KMI, turbut visiems yra matytos ar girdėtos tinkamo maitinimosi ar sveikos gyvensenos kontekste.
KMI (kūno masės indeksas) yra populiariausias svorio įvertinimo būdas, kurį naudoja gydytojai dietologai, dietistai, šeimos gydytojai ir pan., taip pat, kiekvienas iš mūsų gali apskaičiuoti kūno masės indeksą savarankiškai. Tačiau labai svarbu tinkamai jį interpretuoti ir neiškreipti jo teikiamos informacijos.
Remiantis šiais skaičiais, galima įvertinti žmogaus mitybos būklę, svorio nepakankamumą, antsvorį, nutukimo laipsnį, lėtinių ligų rizikos laipsnį. Kai kūno masės indeksas per didelis, atsiranda rizika susirgti arterine hipertenzija, nutukimu, 2 tipo cukriniu diabetu, širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, tulžies pūslės akmenlige ir tam tikros lokacijos vėžiu. Kai kūno masės indeksas per mažas, didėja rizika susirgti anemija, osteoporoze, jaučiamas pastovus nuovargis ir energijos trūkumas, susilpnėja imuninė sistema, atsiranda problemos planuojant šeimą, nes pasireiškia amenorėja, didėja vaisiaus apsigimimų rizika.
KMI reikšmės yra skaičiai, kurie gaunami padalinus kūno masę, išreikštą kilogramais, iš ūgio, išreikšto metrais kvadratu. KMI=kūno svoris, kgūgis, m2. Gautos reikšmės lyginamos su PSO standartais.
KMI standartai
Optimalus KMI yra 18,5-24,9 kg/m2.
Taip pat yra apskaičiuotas ir idealus KMI, kuris turėtų būti 22 kg/m2.
Ansvoriu laikoma, kai KMI yra 25-29,9 kg/m2.
Skirstomi 3 nutukimo laipsniai, kurie atitinkamai išreikšti didesniu KMI:
KMI=30-34,9 kg/m2, tai vadinama I laipsnio nutukimu.
KMI=35-39,9 kg/m2, tai vadinama II laipsnio nutukimu.
KMI > 40 kg/m2 ir daugiau, tai vadinama III laipsnio nutukimu, arba dar kitaip vadinamu, morbidiniu nutukimu, kuris išties yra labai pavojingas sveikatai ir gyvybei.
Egzistuoja ir kiek kitokių kūno masės indekso skirstymų, pavyzdžiui, pagal Pettersen’ą atsižvelgiama ir į asmens amžių, kadangi kūno masė kinta ir vykstant senėjimo procesams. Taigi, skirstoma taip :
<19 mitybos nepakankamumas
19-25 optimali kūno masė asmenims iki 35 metų
21-27 optimali kūno masė asmenims virš 35 metų
25-29,9 optimali kūno masė pagyvenusiems asmenims
30-35 viršsvoris
>35 nutukimas
Dažniausiai visi (ne gydytojai ir dietistai, o savarankiškai KMI skaičiuojantys asmenys) atsižvelgia tik į per didelio svorio problemą ir gavę skaičių, atitinkantį mitybos nepakankamumo intervalą, nesusimąsto, kad tai irgi yra didžiulė problema, lygiai tokia pat reikšminga, kaip ir nutukimas.
Dalis žmonių kenčia nuo per mažo svorio sukeltų ligų ir kitų nepatogumų, kai niekaip neauga svoris, kai svoris sparčiai krenta, kai atsiranda valgymo sutrikimai, tokie kaip anoreksija ar bulimija. Mitybos nepakankamumas taip pat skiriamas į 3 laipsnius:
I laipsnio mitybos nepakankamumas, kai KMI=17,5-18,5 kg/m2;
II laipsnio mitybos nepakankamumas, kai KMI=16,0-17,4 kg/m2;
III laipsnio mitybos nepakankamumas, kai KMI < 16,0 kg/m2.
Kada KMI reikšmės gali klaidinti?
Šie skaičiai išties svarbūs ir reikšmingi vertinant kūno svorį ir riziką susirgti tam tikromis ligomis.
Tačiau yra ir išimčių ir tam tikrų niuansų, į kuriuos neatsižvelgus, KMI interpretacijos gali būti labai klaidingos ir visiškai neatspindinčios realios situacijos. KMI nevertina kūno sudėties, raumenų ir riebalų santykio, žmogaus amžiaus ir pan., todėl kartais gauti skaičiai turėtų būti interpretuojami kiek kitaip. Pavyzdžiui, sportininkai, nėščiosios ir žindančios moterys, vaikai ir pan. neturėtų skaičiuoti savo kūno masės indekso ir pagal jį imtis lieknėjimo programų ar dar blogiau, savarankiško neadekvačių dietų laikymosi be specialistų pagalbos ir rekomendacijų.
Taigi, net jeigu skaičiuojate savo kūno masės indeksą savarankiškai, prieš imdamiesi svorio korekcijų į vieną ar kitą pusę, verčiau pasitarkite su specialistu, kuris įvertins ir kitus svarbius duomenis bei parinks geriausią būdą koreguoti svoriui.