Cukrinis diabetas – kokia tai liga?
Cukrinis diabetas (CD) – lėtinė liga, kuria sergant sutrinka visa medžiagų apykaita (angliavandenių, baltymų, riebalų), atsiranda lėtinė hiperglikemija ir daugelio organų (ypač akių, inkstų, nervų, širdies ir kraujagyslių) ilgalaikis pažeidimas ar disfunkcija.
Sveiko žmogaus kraujyje gliukozės kiekis yra 3,33 – 5,55 mmol/l nevalgius. Kai gliukozės kiekis kraujyje didesnis už normą, nustatoma hiperglikemija.
Cukrinis diabetas skiriamas į du tipus – 1 tipo CD ir 2 tipo CD.
1 tipo CD yra nuo insulino priklausomas diabetas (žmogus turi kasdien vartoti insuliną, nes kasa jo visiškai negamina). Dažniausiai išsivysto vaikams ir jauniems žmonėms, nes didžiausią įtaką jo atsiradimui turi genetika. Šio tipo diabetu serga apie 5-10 proc., visų diabetu sergančių žmonių.
2 tipo CD yra insulino gamybos sutrikimas arba sutrikęs organizmo atsakas į insuliną. Paplitimas gali siekti net 90-95 proc., visų diabetu sergančių žmonių. Dažniau išsivysto vyresnio amžiaus žmonėms. Yra mokslinių tyrimų, įrodančių genetinį polinkį ir šio tipo CD atsiradimui, tačiau daugiau reikšmės jo išsivystymui turi gyvenimo būdas: nepakankamas fizinis aktyvumas, nutukimas.
Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas) išsivysto nėštumo metu, o po gimdymo dažniausiai praeina. Gestacinis diabetas neturi aiškių simptomų, todėl visoms nėščiosioms 24 – 28 nėštumo savaitę yra atliekamas gliukozės tolerancijos testas.
Moterys, kurioms buvo diagnozuotas gestacinis diabetas turi didesnę riziką susirgti 2 tipo diabetu ateityje, todėl joms rekomenduojama profilaktiškai pasitikrinti gliukozės kiekį kraujyje.
Diabeto simptomai – į ką atkreipti dėmesį?
1 tipo CD simptomai pasireiškia palaipsniui: pirmiausiai atsiranda troškulys, dažnas šlapinimasis, burnos džiūvimas, svorio mažėjimas, nors apetitas padidėja; jaučiamas bendras silpnumas, odos ir gleivinių sausumas bei niežulys; pablogėja rega; negydant liga progresuoja ir gali atsirasti acetono kvapas iš burnos, vangumas ar net sąmonės netekimas.
2 tipo CD nėra lengvai atpažįstamas, dažniausiai nesukelia jokių simptomų ligos pradžioje ir diagnozuojamas, kai liga jau pažengusi. Ligai progresavus, pasireiškia panašūs simptomai, kaip ir 1 tipo CD atveju. Gali padidėti svoris, atsirasti galūnių tirpimas, dilgčiojimas, grybelinės infekcijos.
Cukrinio diabeto rizikos veiksniai
1 tipo CD pagrindinis rizikos veiksnys yra šia liga sergantys tėvai ar giminaičiai, nes dažniausiai jo išsivystymą lemia genai.
2 tipo CD turi ilgą rizikos veiksnių sąrašą:
- viršsvoris
- netinkamas maitinimasis
- nepakankamas fizinis aktyvumas
- aukštas kraujo spaudimas
- alkoholio vartojimas
- rūkymas
- širdies ir kraujagyslių sistemos ligos
- ilgalaikis stresas, įtampa
- vyresnis nei 45 metų amžius
- per didelis cholesterolio kiekis kraujyje
- ligos atvejai tarp artimų giminaičių
Maitinimosi rekomendacijos sergant cukriniu diabetu
Sergant CD maistas yra esminis dalykas ir į jį pirmiausiai reikėtų atkreipti dėmesį. Teisingai pasirinktas maistas, porcijų dydis ir tinkamas valgymo rėžimas padeda palaikyti cukraus kiekį kraujyje ir išvengti diabeto komplikacijų.
Rekomenduojama:
- valgyti kas 3 – 4 valandas, t.y., 4 – 6 valgymai per dieną;
- Rinktis mažesnio glikeminio indekso produktus, ribojant didelį glikeminį indeksą turinčius produktus;
- Baltymų šaltiniai: liesa mėsa, žuvis, ankštinės daržovės, kiaušiniai, sojos, riešutai, sėklos;
- Vartoti omega 3 r.r turinčių produktų: riebios žuvies, riešutų, sėklų;
- Saikingai vartoti sočiųjų r.r. turinčius produktus: riebią mėsą, riebius pieno produktus;
- Vengti didelio druskos kiekio maiste. Rekomenduojama >5g per dieną;
- Vartoti pakankamai skysčių;
- Valgyti neskubant, gerai sukramtyti maistą;
- Nepersivalgyti;
- Rinktis įvairų ir vertingą maistą.
Diabeto komplikacijos
Kai gliukozės kiekis kraujyje ilgą laiką yra aukštas, gali būti rimtai pažeidžiami organai ir audiniai, kyla pavojus gyvybei:
- širdies ir kraujagyslių sistemos problemos: infarktas, insultas, arterinė hipertenzija, aterosklerozė, krūtinės skausmas;
- inkstų pažeidimai;
- retinopatija (akių pažeidimai), rizika apakti, susirgti glaukoma, katarakta;
- pėdos pažeidimai, blogai gyjančios žaizdos, bloga kraujotaka;
- erekcijos sutrikimai;
- depresija;
- demencija;
- dantų problemos.
Diabeto komplikacijos yra pavojingos gyvybei ir stipriai bloginančios gyvenimo kokybę, tačiau laiku pradėjus gydymą, galima jų išvengti.